Z generácie na generáciu

21. května 2015 v 20:06 | Tess |  My own labyrinth.
Ahojte všetci
Mám pre vás článok na Tému týždňa... Veľmi si nezvykajte nemám v pláne ich písať často :D

Táto téma ma ale zaujala, a keďže do tejto rubriky budem písať takéto moje nepodstatné keci a názory na svet, celkom sa sem hodí.


Áno, priznávam, ako prvé som si hneď predstavila ako dedíme vlastnosti z generácie na generáciu. Alebo ako sa meníme z generácie na generáciu. Ale o tom písať nejdem.

Dá sa ale aj prežívať z generácie na generáciu. Nežiť. Len prežívať. Tak ako prežívajú staré kmene niekde v afrike. Alebo v Austrálii. Zamyslel sa niekto nad tým, že možno o pár rokov či storočí tak budeme prežívať my?

V USA o nás pôjdu správy v telke : Posledná generácia Slovákov sa snaží zachovať pôvodný jazyk aby nezmizol z povrchu zemského. Ok, v USA to asi nepôjde, tí sú príliš nóbl na to aby hlásali v správach aké majú problémy iné krajiny. Ale niekde to pôjde.

Pretože všetko sa mení. A tie generácie sa niekedy nedokážu meniť tak rýchlo. Alebo sa menia až príliž rýchlo. Keď si teraz povieme, že angličtina je svetový jazyk a deti budeme od škôlky učiť po anglicky, potom nebude predsa také prekvapujúce, že slovenčina bude upadať?

A ak sa v tom zlomovom momente budeme stále držať Slovenska, tak budeme upadať aj my. Teraz nehovorím o tom čo sa stane o pár rokov, teraz hovorím o tom, čo sa stane (dúfajme) o par storočí. Pretože ako sú malé generácie rodín, či také väčšie generácie ktoré zahrňujú ľudí z celého Slovenska, myslím, že aj svet ako taký má svoje generácie.
Generáciu rástlín, potom dinosaurov, plazov, cicavcov, a aj ľudí. Vždy je dominantný na svete niekto iný a ani ľudia nebudú naveky.

Teraz tu nechcem ohovárať Slovensko ako také - úprimne mám ho rada - ale len hovorím, čo si myslím, že sa stane so všetkými menšími národmi. Taktiež nehovorím, že učenie sa anglicky už od škôlky je zlé - čo by som dala za to, keby som sa aj ja učila už odvtedy. Aj ja som jedna z tých čo chcú ísť do sveta a pracovať v zahraničí (ja viem som zradca Rozpačitý len ma neukameňujte :D keď na Slovensku to vážne nie je nič extra. Btw - môj sen je Nový Zéland ).

Len komentujem to, že každý - či celý svet, či národ, či rodina za slabších pomerov - raz budeme iba prežívať.

P.S. : Prosím neberte to ako nejakú apokalyptickú teóriu Smějící se Proste len môj názor.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 arzenal arzenal | Web | 9. června 2015 v 13:23 | Reagovat

Trochu pesimistická teorie a vlastně i docela zbytečně. :D Prvně jsou mi takovéhle věci dost jedno, jak jsi řekla, bude to za století a ne příští rok, takže proč se o to zajímat? Svět a jeho vývoj, jak jazykový tak jiný, se bude ubírat tam, kam bude chtít a my s tím nic neuděláme. Kdoví, jak to bude, jestli je dobře, že svět bude mí jeden jazyk = všude se dorozumí, anebo že tím ztratí svou pestrost. Nemyslím si, že někdy zmizí všechny jazyky a zůstane jen angličtina, protože třeba i v minulosti se vše dost měnilo, jednou všichin museli mluvit latinsky, pak německy, a češtiny a další jazyky si svou cestu stejně našly. Spíš prostě budou všichni umět anglicky stejně dobře jako česky/slovensky, to je moje vyhlídka.

2 Kosma Kosma | Web | 9. června 2015 v 13:29 | Reagovat

Myslím, že Slováci mají pro angličtinu lepší cit, než my, taky daleko víc odchází za prací ven. Zatímco my už pomalu neumíme slovensky žbleptnout, Slováci nemají s češtinou problém, kvanta jich tu studují, zůstávají a "počešťují se". Takže ano, myslím si, že čeština slovenštinu přežije. Možná by vás to mělo začít burcovat - co si pamatuju ze školy, tak vaši předkové kdysi hrozně stáli o to, aby byla slovenština uznána jako samostatný jazyk. Doteď po nich máte pojmenované ulice a náměsti...

3 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 9. června 2015 v 14:03 | Reagovat

Taky už mě podobná věc napadla. A o Slovensku a ne o zemi, která je mým domovem. (i když, jsem rodilý čechoslovák)
Napadlo mě to ve chvíli, kdy Slovensko přijalo Euro.
Už zmizela slovenská koruna (no, já vím, nebyla nic moc, ale jestlipak máte pocit, že jste si o hodně polepšili?) a co bude následovat? Jazyk? Hymna? Vlajka?
Jasně, že se toho stejného bojím i tady :-(

4 Bezejména Bezejména | 9. června 2015 v 14:05 | Reagovat

Prdlajs zanikne. Čeština a slovenština sou krásný jazyky. Stačí nezdegenerovat a zachovat si identitu. Slovensky neumím, ale je to opravdu hodně podobný jazyk jako čeština. Takže si troufam mluvit i za slovenštinu.
Čeština (potažmo tedy i slovenština) sou nejbohatší jazyky. To dává prostor nejlíp popsat to co skutečně máme na mysli. Na jedno anglický slovo může bejt až 5 českejch/slovenskejch. Angličtinu vždycky budu brát jako sekundární jazyk a jenom kvůli dorozumnění se v už tak provázanym světě. Podívej se na národní obrození. To bylo teprve hodně blízko k zániku jazyka. Většina lidí je líná se učit cizí jazyk, myslim si že to je největší a nejlepší obrana proti anglikanizaci našeho prostředí.

5 Opica Opica | Web | 9. června 2015 v 15:24 | Reagovat

Tohle si o angličtině myslí můj 85letý děda :-D. Že je zlá, je všude a třeba když běžela superstar (X faktor/no matter what) nebo něco takovýho, hrozně se zlobil, když zpívali většinu písniček anglicky. Že mají zpívat slovensky, když jsou na Slovensku! :-D Takové jazyky jen tak nezmizí, se podívej na Romštinu, ani nemají stát a stejně tak mluví a nejspí vždycky budou. Dokonce se učí na čtyřech Vš fakultách...

6 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 9. června 2015 v 15:44 | Reagovat

Pořád slovensky mluví asi pět milionů lidí, takže nejde rozhodně o jazyk na vymření. Nejsme Američané, Britové ani nikdo jim podobný a naše samotná identita je spojená s jazykem skrze literaturu. Budeme mluvit česky/slovensky ještě hodně dlouho, národy nezanikají každý den. ;-)  :-)

7 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 9. června 2015 v 15:53 | Reagovat

S tím bych si dovolila nesouhlasit :) ..  Takto by to dopadlo v případě, že by Slovensko obsadil nějaký anglicky mluvící stát a už od kolébky učil lidstvo mluvit jen anglicky.. Nicméně stále je na Slovensku hromada lidí, co neumí anglicky ani pípnout a stále je to rozšířený a úřední jazyk ... Takže v klidu - to je jen globalizace :)

8 rougeinnerobela rougeinnerobela | E-mail | Web | 9. června 2015 v 16:10 | Reagovat

Arzenal říká: "Prvně jsou mi takovéhle věci dost jedno, jak jsi řekla, bude to za století a ne příští rok, takže proč se o to zajímat?" :-?
Tohle mě málem dostalo ze židle. Ano, všichni máme tendenci koukat na to, co se děje teď, je dost lidí, co jim dělá problém přemýšlet na svou vlastní budoucností, natož aby vůbec zapřemýšleli nad budoucnosti národa a státu. Neříkám, že problémy v současnosti by se řešit neměly, chronologicky je logický řešit primárně to, co je nám nejblíž. Ale na budoucnost musíme myslet taky ;-) Když začneme už pomalu teď, hezky to upevníme a oddálíme, tím, že budu na všechno kašlat a jet si svoje, tu problematiku nevyřeším, že? ;-) A jsem zase u toho, PROČ ALE MYSLET TAK DOPŘEDU, KDYŽ SE TOHO JÁ STEJNĚ NEDOŽIJU? VŽDFYŤ MI TO MŮŽE BÝT U PRDELE :-P  nebo tak nepřemýšlíme? :-(
Vždyť se na to podívejme - autorko, omlouvám se, že když článek hovoří primárně o slovenštině, budu se tam tahat svůj jazyk, ale řekla bych, že ta problematika je v zásadě stejná :-) - nebyla jsem na Slovensku, ale vím, že rozhodně tady v Česku jede styl, kde kopírujeme cizí národ, jazyk a kulturu. To jsme nějací paraziti, nebo co? Co má znamenat to oblečení v obchodních centrech, mikiny a trička s britskou nebo americkou vlajkou? Anglické nápisy (které někteří jedinci, jenž ten kus oblečení nosí, ani nedokáží přeložit...), anglické zkratky typu LOL a jiné, většina lidí poslouchá anglické písničky... a jaké známky a znalosti máme z Českého nebo Slovenského jazyka? No jako Češka mohu rozhodně podotknout, že ČJ na školách není jeden z oblíbených předmětů a už vůbec ne předmět, z kterého by měli Češi dobré známky. O tomhle mi chce někdo namluvit, že to k ničemu nesměřuje, hm? :-?  Moc dobře si pamatuju, jak na ZŠ v devítce jsme pro páťáky dělali prezentace na státy EU. Všichni se rvali o VB a Francii, hádali se, že ČR rozhodně nechtějí, že dělat prezentaci o ČR je nuda, že ČR není ničím zajímavá... O_O a dodnes slyším lidi, kteří nadávají na ČR a že jakmile si ušetří, vypadnou do Ameriky nebo do Británie. Aha. Ale ne, nemusíme to vůbec řešit, konec konců, komu by se něco řešit chtělo že? Kolik lidí tady čte a zajímá se trochu o politiku? Nedospělí si řeknou, jsem dítě, stejně nemůžu volit, tak co, ale co z minulého roku, na volby taky dost lidí kašlalo... :-!
To jsem dost odbočila, ale pokud se to jen trochu týká něčeho, musím to napsat taky :-D Ale jak jsi řekla, sama chceš do zahraničí, protože na Slovensku to není nic extra. Ti, co můžou, odcházejí a přispívají v zahraničí, zajímají se o zahraniční problémy, ale na svoji vlastní vlast prostě kašlou :-( Jistě, naučí se víc věcem, vydělají si úžasné peníze a mají zkušenosti. Ale když tomu pak nabydou.. kolik lidí se z nich vrátí to všechno dobré zavést i TADY? :-?
Já s autorkou částečně souhlasím :)

9 Karkulka17 Karkulka17 | Web | 9. června 2015 v 17:43 | Reagovat

Naproto chápu :-( podle mě to začínalo mizet s přijetím Eura atd... :-(

10 Tina Tina | 9. června 2015 v 18:55 | Reagovat

Ta ja šebe ňemišľim že by šme šicke hutorili angľicki.. U nas to ta furt dva piva i dve parky...
Zameričťujeme sa, áno, ale poďte tuna, na lazy, kopanice, do Tatier, na východ.. Juh a západ chcú byť moderní, chcú sa rovnať západným velikánom, ale načo? Sme úžaná krajina a je naozaj smutné, že my, šaľeni vychodniari, sme zavrhovaní a opovrhujú nami že sme zaostalí a ktovie čo ešte, no sme väčší národovci ako ktorýkoľvek západniar.. Niekoľko sa vás tam nájde, áno... Ale verte mi, že slovenčina začne zanikať na juhu a západe..
Naj sebe žijú, mi ši štale budzeme robic svoje..

11 Lokusta Lokusta | 9. června 2015 v 19:13 | Reagovat

Neboj, nič sa slovenčine nestane, vravím ti to ako lingvistka. Najprv bola preferovaná latinčina, potom nemčina, maďarčina, ruština a teraz je to angličtina. Ešte raz: neboj sa, žiadna jazková katastrofa nenastane. :)

12 Van Vendy Van Vendy | Web | 9. června 2015 v 19:54 | Reagovat

Podobné obavy slýchám v souvislosti s češtinou, ale věřím, že ani čeština, ani slovenština neupadne, pořád budou lidi, kteří svou řeč ocení (třeba už z toho pohledu, že je pestrá a malebná). Učit se anglicky není na škodu (ostatně, kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem), ale škoda, že mnozí mladí se tolik soustředí na cizí řeč, že začínají ignorovat svoji mateřštinu. (To je možná jedna z věcí, které ti vadí a vadí i mně). Co mě třeba vytáčelo na pořadech typu Česká a Slovenská Superstar, že tam vystupující zpívali anglicky. Tak jde o anglickou superstar nebo o domácí? Chápu, že chtějí působit světově, ale vytáhnout něco s rodným jazykem, na tom nevidím vůbec nic špatného, ba naopak.
K euru - docela chápu ten pocit, slovenská i česká koruna má (měla) svůj význam, hodnotu i historii. Vy už jste slovenskou korunu pustili (já vím, že ne ty osobně, ke změně měny přispěli jiní kádři), nás to teprve čeká, ale doufám, že co nejpozději nebo vůbec.

13 Peter Peter | E-mail | Web | 9. června 2015 v 20:30 | Reagovat

Fúú, premýšľam na čo reagovať skôr..

Slovenčina je predsa len z časti aj akýmsi dedičstvom slovanov a celkovo kúsok našej histórie, ktorá je pestrá a bohatá ako aj vo zvyšku Európy. Toto len tka nezanikne zo dňa na deň a AK by sa tak stalo o pár storočí.. vážne? Veď pri takej rýchlosti akou funguje celý tento svet si netrúfam povedať ani čo bude za päť rokov, nie o niekoľko storočí.. Je to rozhodne zaujímavá úvaha, no myslím, že tak trošku od veci vzhľadom na všetky tie okolnosti. :) Čím nechcem nejako zhadzovať teba, aby si to nepochopila zle.

Tvoj komentár k tomu, že tu nič nie je.. Povedala si toho tak veľa a pritom tak málo. Je tu toho dosť, všade je toho dosť, aj v Afrike v domorodých kmeňoch, ku ktorým sa ešte dostanem. Ide o to, čo presne tu podľa teba nie je. Lebo ja osobne mám tiež hrozne veľa vecí, ktoré mi tu chýbajú a ktoré tu nie sú buď vôbec, alebo sú malo rozšírené, no je to len niečo, nie všetko. Nikdy by som si netrúfol povedať, že tu na Slovensku NIČ nie je.

A ešte tie kmene. Žiť a prežívať. Asi si to myslela inak, no zmysel slova prežívať ako ho poznám ja mi nesedí k tomu, čo píšeš ty. Prežívajú ľudia, ktorí nemajú peniaze na obživu a večer idú spať s tým, že sa snáď na druhý deň zobudia a ak áno, tak ako to zvládnu. Ľudia, ktorí predtým žili iný život, ale zastihlo ich v živote nejaké nešťastie apod. Tieto domorodé kmene však iný život nepoznajú. Nevedia, že v "našom" svete sa dá len tak prísť do reštaurácie a objednať si obrovskú porciu jedla, čiže im neprekáža, že si musia svoju potravu loviť a že im ju nikto neprivezie donáškovou službou. Nevedia, že niekde sa dá otočiť páčkou a z kohútika začne tiecť voda.. A ďalších milión vecí o ktorých nevedia, keďže sú izolovaní od zvyšku spoločnosti. Ak sa niekto narodí do takéhoto prostredia a vyrastá tam, následne takto žije celý život, tak to nie je prežívanie a živorenie, je to proste život ako každý iný, taktiež možno i stereotypný, akurát v inom prostredí atď.

Ešte rád by som pripomenul, že ťa týmito pripomienkami nechcem nijako zneistiť, či uraziť, no nedalo mi to a musel som sa vyjadriť. :)

14 :) :) | 9. června 2015 v 22:34 | Reagovat

nesnasim to. At se taky celej svet uci cesky nebo slovensky, to bych se na to pak teprve podivala...

15 Jana Jana | E-mail | Web | 10. června 2015 v 6:56 | Reagovat

nevím jak na Slovensku, ale v Česku je dostatek šílenců, aby bylo další a lepší národní obrození a znovuvzkříšení jazyka českého :)

16 Princezna Ivanka Princezna Ivanka | Web | 10. června 2015 v 7:09 | Reagovat

1. Nezanikne
2. Až nastane apokalipsa, budeš ráda, že se můžeš se všemi domluvit anglicky

17 sashawrites sashawrites | E-mail | Web | 10. června 2015 v 10:13 | Reagovat

Taky si všímám, že se Slováci začínají čím dál víc počešťovat. Je fakt, že když jsem byla malá, ta slovenština byla... víc slovenská.

18 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 10. června 2015 v 17:58 | Reagovat

Bohužel sen každého je Nový Zéland. Jenže tam se všichni nevejdeme.
Myslím, že je to docela dobře možné, jazyky zanikají normálně, není to nic extra. Navíc, když čeština a slovenština jsou docela složité jazyky a jak víme, lidstvo degraduje a hloupne čím dál víc...

19 Sasanka Sasanka | 10. června 2015 v 20:01 | Reagovat

Severské státy mají ještě méně obyvatel než Slovensko, nebo zhruba srovnatelně (myslím tím Švédsko a spol.). Už několik generací se tam lidé učí anglicky od malinka, v podstatě každý tam mluví plynulou angličtinou, i důchodci. Jejich jazyky jsou ještě milionkrát divnější než slovenština (třeba taková finština je opravdový zázrak). A vede to k zanikání jejich kultury? Jejich jazyku? Ne, normálně dál všechno funguje jako dřív.
Navíc si myslím, že kdyby skutečně mělo dojít ke světové globalizaci jazyka, že bude Slovensko tou poslední zemí, která si svůj jazyk nechá vzít. Slováci jsou totiž největší patrioti, nacionalisté a celkově jsou na svou zemi hrdější než kdokoliv jiný na světě (což samozřejmě myslím v tom nejlepším možném smyslu) :D To dřív zanikne čínština než slovenština :D

20 phoebe phoebe | Web | 10. června 2015 v 20:21 | Reagovat

Angličtina je preto najviac používaná, pretože je ľahšia ako Slovenčina.. veď Slovenčina je podľa šťatistík najťažší jazyk.. :) Myslím si však, že to netreba riešiť.. pretože my tu už dávno nebudeme.. :D

21 phoebe phoebe | Web | 10. června 2015 v 20:21 | Reagovat

štatistík *

22 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 11. června 2015 v 11:01 | Reagovat

[12]: Třeba proto, že domácí hudba stojí za starou bačkoru, moc se neposlouchá a lidi dávají přednost rozmanitějším žánrům ze zahraničí. A to není žádná snaha o to být moderní, to je fakt. Kdo hudbu bere jen jako okrajový koníček, že si někdy něco pustí, nebo má jen pár svých oblíbených interpretů, tak se často setkávám s tím, že žádnou českou ani nezná (krom Gotta a Vondráčkový, což už asi všem leze na nervy) a ani nemá potřebu hledat. Zvlášť, pokud není člověk na pop, tak má snazší vytáhnut tuny zahraničních interpretů, než se tu dopídit někoho, kdo by se mu i mohl líbit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama